Make sure you also join my Facebook page HERE

DSC_4842 copy

DSC_4837 copy

DSC_4832 copy

More of my recipes HERE

Are you up to some easy superfood recipe? Superfoods are foods with high nutrition value and provide you with an endless list of vitamins and minerals. They help to prevent cancer and strenghten your immunity system. Some of my favorite ones are goji berries, mulberries, hemp seeds, figs and blueberies. Superfoods are not only powdered or packeged foods labeled with the sign “Superfood”, there are many fresh fruits and vegetables with extra high nutrition value. Include some of them in your meals to boost your immunity and overall health!

Goji Hemp Milkshake with Raspberries
makes about 4 cups

1 cup shelled hemp seeds, soaked overnight
3 cups filtered water
1 tsp pure vanilla powder or 1/2 vanilla bean
1/2 cup dried goji berries, soaked overnight
1 cup raspberries
3 Tbsp raw agave nectar or other raw sweetener

Strain water from soaked hemp seeds and goji berries and place them in a high speed blender along with remaining ingredients. Blend until you get smooth, creamy texture. Pour in glasses, garnish with goji berries and sprinkle with hemp seeds.

//Jednoduchý recept na vynikajúce superfood smoothie. Superfoods sú potraviny s vysokou nutričnou hodnotou s obrovským obsahom vitamínov a minerálov. Pomáhajú bojovať proti rakovine a posilňujú imunitný systém. Zopár z mojich najobľúbenejších sú goji, moruše, konopné semiačka, figy a čučoriedky. Superfoods niesú len sušené produkty v obaloch s nápisom “Superfood”. Je mnoho druhov čerstvého ovocia a zeleniny radených medzi superfoods. Zaraďte niektoré z nich do svojho jedálnička pre posilnenie imunity a celkového zdravia.
 
Goji Konopný milkshake s malinami

cca 4 porcie

1 hrnček lúpaných konopných semiačok, namočených cez noc
3 hrnčeky čistej vody
1 čl vanilkového prášku alebo 1/2 vanilkového struku
1/2 hrnčeku sušených goji, namočených cez noc
1 hrnček malín (môžu byť mrazené)
3 PL raw kokosového nektáru alebo iného sladidla

Vylejeme vodu z namočených konopných semiačok a goji a vložíme do mixéru spolu s ostatnými ingredienciami. Mixujeme do hladka až kým nezískame krémovú konzistenciu. Nalejeme do pohárov, ozdobíme s goji a posypeme konopnými semiačkami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *